Lato i wakacje już w pełni, kiedy wracamy z wakacji z cudowną opalenizną.
Czy wiesz jednak, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe?
Wielkimi krokami zbliża się lato czyli czas, kiedy wracamy z wakacji z cudowną opalenizną.

Czy wiesz jednak, że promieniowanie słoneczne jest szkodliwe? Oprócz przykrych pamiątek w postaci przebarwień i poparzeń,

uważane jest także za najistotniejszy czynnik odpowiedzialny za rozwój czerniaka? Na czerniaka co roku umiera ok. 100 000 ludzi na całym świecie*

 

Jednak to, że słońce źle wpływa na skórę i zdrowie nie znaczy, że mamy się przed nim  totalnie ukrywać. Wystarczy, że będziesz używać odpowiednich kremów z filtrem.

Bezpośrednio na naszą skórę mają wpływ dwa rodzaje promieniowania: 

UVA i UVB

UVB: bezpośrednio przyczynia się do powstania poparzenia posłonecznego, które może zostawić przebarwienia i blizny. Informację o tym, że krem zawiera preparaty chroniące przed UVA znajdziesz na opakowaniu pod hasłem: PPD lub IPD. Stopień ochrony przed promieniami UVA trudno zmierzyć, więc nie ma ujednoliconej skali wartości. W dobrych preparatach rośnie on proporcjonalnie do wysokości filtra UVB.
 
UVA: przyczynia się do fotostarzenia skóry. Jeśli produkt chroni przed tym promieniowaniem na opakowaniu pojawi się informacja o SPF oraz liczba oznaczająca wysokość filtra. Zgodnie z regulacją europejską rośnie od  2 do 50+ .
W kremach można spotkać dwa rodzaje filtrów. Pierwszy to filtry chemiczne, np. oxybenzon i mexoryl. Pochłaniają one promieniowanie słoneczne, jednak czasami mogą powodować podrażnienia. Dlatego do skór wrażliwych i dla dzieci należy wybrać drugi rodzaj, czyli tzw. filtry mineralne, np. dwutlenek cynku czy dwutlenek tytanu. Mają one zdolność odbijania i rozpraszania promieni. Zawierające je kremy są zwykle gęstsze. Informację o tym, w jakiego rodzaju filtr zaopatrzony jest preparat, znajdziemy na większości opakowań.

Jaki dobrać filtr UV determinuje Fitzpatricka, podzielona w naszym klimacie na 4 fototypy:

 

  •  Osoby z jasną cerą, dużą ilością piegów i z dużą tendencją do poparzeń, u których opalenizna prawie nigdy nie jest widoczna oraz posiadających włosy blond lub rude. Minimalny filtr to SPF 20.
  • Osoby z jasną cerą oraz małą ilością piegów, z tendencją do poparzeń i słabą skłonnością do opalenizny. Zazwyczaj mają włosy w odcieniu blondu. Minimalny filtr to SPF 15.
  • Osoby  z ciemną karnacją, włosami brązowymi i skórą dość oporną na poparzenia. Zaleca się filtr SPF 12-15.
  • Osoby z bardzo ciemną karnacją, brak piegów, dość dobrze opalające się. Włosy czarne lub brązowe. Zaleca się filtr SPF  6-10

 

Krem z filtrem trzeba nałożyć 20 minut przed wyjściem na słońce, a następnie czynność tą należy powtarzać  co 2–3 godziny i za każdym razem po wyjściu z wody (nawet jeśli krem jest wodoodporny).

ziko apteka

W kolejnym artykule opowiem Wam o sun blockerach, kiedy i w jakich przypadkach ich używać 🙂

 

*Źródło:  http://onkologia.org.pl/czerniak-skory-c43/