Doskonale sobie zdaję sprawę z tego, że odpowiedzialny kosmetolog i specjalista beauty przykłada niezwykłą uwagę dbaniu o czystość mikrobiologiczną w swoim miejscu pracy.

W czasach zagrożenia pandemią spowodowaną koronawirusem (SARS-cov-2) wywołującego chorobę COVID-19 musimy skupić szczególną uwagę na wszystkich elementach naszego miejsca pracy. Wiele z Was zamyka gabinety. Na grupach przeczytałem, że robicie gruntowne porządki. W tym poście chciałbym przedstawić Wam moją procedurę dezynfekcji kliniki i dbania o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Krok po kroku opiszę ci, jak przeprowadzić gruntowną dezynfekcję kliniki i zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa.

Najpierw Ty:

Jeśli wybierasz się do gabinetu w celach przeprowadzenia dezynfekcji, zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny. Weź zestaw ubrań, które zaraz po sprzątaniu będziesz mógł wyrzucić, bądź załóż jednorazowy fartuch, który używa się podczas zabiegów. Zabezpiecz usta maską – oczywiście, nie uchroni nas to przed wirusem, ale zminimalizuje kontakt dłoni z twarzą oraz będzie minimalizowało skutki podrażnienia układu oddechowego spowodowanego środkami do dezynfekcji – a będziemy tego używać dużo. Na oczy możesz założyć okulary. Włóż rękawiczki do każdego zadania. Jeśli masz długie włosy, to je zepnij lub załóż czepek, ponieważ możesz nawet nieświadomie odgarniać włosy, zostawiając na nich potencjalnego wirusa. Po sprzątaniu od razu umyj włosy, ponieważ często dzieci uwielbiają bawić się włosami swoich mam… Pamiętaj o ochronie na obuwie lub o wzięciu takich butów, które będziesz mogła wyczyścić środkiem do dezynfekcji sprzętu i powierzchni. Pamiętaj, żeby dużo pić – najlepiej wody, żeby przepłukać potencjalne wirusy i bakterie z naszych ust. Zanim dotkniesz maski, zdejmij rękawiczki!

Jeśli jesteś gotowa, to idziemy na pole bitwy… 

Usuń ze swojego gabinetu, także z części wspólnej i recepcji. Wszystkie kwiaty żywe i sztuczne. Żywe, ponieważ zwiększają wilgoć w pomieszczeniu, a sztuczne, bo nigdy nie wiesz czy ktoś na nie kichnął. Możesz je umyć pod prysznicem, przed schowaniem w bezpieczne miejsce. Kwiaty sztuczne możesz popryskać mieszanką uniwersalnego płynu do mycia z wodą za pomocą rozpylacza lub płynem do mycia szyb. Następnie spłucz wszystko obwicie wodą – wtedy wszystkie drobnoustroje powędrują razem z detergentem do kanalizacji.

Usuń wszystkie papierowe ulotki, gazety i magazyny. Dlaczego? Dlatego że na całym świecie ludzie mają tendencje do oblizywania palców, którymi przekładają strony (widziałaś filmik z zaleceniami, gdzie pani mówiąc o niedotykaniu ust, nosa i oczu oblizuje sobie palec? Jeśli nie, kliknij tutaj)

Usuń wszystkie wycieraczki do obuwia. Naczynia wielorazowego użytku zamień na jednorazowe. Tak, tak wiem, po co,  jeśli mamy naczynia wielorazowe i wyparzarkę, ale po co ryzykować?

Jeśli usunęłaś wszystkie przeszkody z pola bitwy, idziemy dalej: 

Główna zasada: „od ogółu do szczegółu”, ale zamiatanie lub odkurzanie podłogi jako pierwsze, ponieważ często dochodzi do unoszenia się kurzu w powietrzu.

Wybierz najdalszy zakątek swojej pracowni – takie miejsce, które jak już wysprzątasz, to nie będziesz musiała do niego wchodzić. U mnie jest to pracowania kosmetyczna. Zacznij od wyczyszczenia wszystkich elementów wyposażenia: dekoracyjne lampy z kryształami, świeczniki z drobnymi elementami postaw na ręczniku jednorazowym. Płynem do mycia szyb spryskaj przedmioty w taki sposób, aby płyn ściekał na ręcznik na dole, dzięki temu w mechaniczny sposób usuwamy wszystkie zanieczyszczenia. Następnie spryskaj czyste rzeczy środkiem do dezynfekcji sprzętu i powierzchni. Elementy dekoracji, które można umyć pod bieżącą wodą po prostu umyj. Następnie zdezynfekuj. Lupo-lampy umyj gąbką z detergentem, następnie zdezynfekuj. Pokrowce i ręczniki, które są na fotelach zabezpiecz w workach foliowych i oddaj do pralni z zaleceniem użycia środka biobójczego i prania w wysokich temperaturach lub wyrzuć. Fotele umyj detergentem i wytrzyj do sucha, następnie spryskaj obficie środkiem do dezynfekcji. Blaty, klamki, włączniki światła oraz klamki od drzwi i okien umyj wodą z detergentem, następnie spryskaj dezynfekcją – z zachowaniem zasady: najpierw to, co wyżej, następnie to co niżej, bo dezynfekując klamki od okien bakterie i drobnoustroje mogą „ściekać” na parapety. Pamiętaj wycierając klamki, że drzwi często podczas są dotykane powyżej klamki. Uchwyty od szuflad i szafek umyj, a następnie zdezynfekuj. Małe elementy wyposażenia, które nie ulegają korozji, zdezynfekuj w wanience ultradźwiękowej z odpowiednim preparatem.

Jeśli masz możliwość ściany przetrzyj środkiem do dezynfekcji. Zlewy i krany wymyj środkiem ogólnodostępnym, następnie zdezynfekuj.

Podłoga

Procedurę mycia podłogi będziemy powtarzać w każdym gabinecie: Zgodnie z prawem do gabinetu zabiegowego powinniśmy posiadać osobny mop, tak samo do toalet i do części wspólnej; trzymany w szczelnie zamkniętym pudełku. Do mycia podłogi użyj certyfikowanego preparatu do mycia i dezynfekcji podłóg. Jeśli nie posiadasz takiego, umyj podłogę płynem do mycia, następnie po wyschnięciu podłogi dokładnie spryskaj podłogę środkiem do dezynfekcji dużych powierzchni.

Część wspólna, poczekalnia

Krzesła i fotele wykonane z materiałów łatwo zmywalnych umyj detergentem następnie zdezynfekuj. W naszej akademii posiadamy fotele bez tapicerki, modele są wykonane z plastiku, dzięki temu możemy je umyć i spłukać pod prysznicem. Jeśli posiadasz tapicerowane meble, użyj detergentu do mycia szyb następnie zdezynfekuj. Stoliki umyj detergentem następnie zdezynfekuj. Pamiętaj o nogach! Klamki i włączniki światła umyj i zdezynfekuj. Podłogę umyj dedykowanym mopem i zdezynfekuj.

Recepcja

Ladę dokładnie umyj całą środkiem do mycia następnie zdezynfekuj. Jeśli posiadasz w kasie monety, zdezynfekuj je w myjce ultradźwiękowej. Kasetkę na pieniądze umyj i zdezynfekuj. Pieniądze papierowe zapakuj w foliowe worki i zostaw na najbliższe dwa, trzy tygodnie. Pieniądze nie tylko są dotykane przez różne osoby, ale też wiele osób używa ich do brania narkotyków, mogą się na nich znajdować drobnoustroje pochodzące ze śluzówek. Klucze wrzuć do myjki ultradźwiękowej. Pilot od telewizora zdezynfekuj dokładnie i zapakuj w worek foliowy. Używaj zapakowany w worek. Łatwiej będzie ci go dezynfekować i będzie też mniejsze ryzyko uszkodzenia pilota.

Laptopy wyczyść za pomocą powietrza w podciśnieniu, następnie zdezynfekuj chusteczką nasączoną w środku do dezynfekcji.

Toaleta: Muszlę i krany i umyj dokładnie Domestosem. PODLOGĘ UMYJ I ZDEZYNFEKUJ. Pamiętaj o zostawieniu uchylonych okien, które poprawią cyrkulacje powietrza.

Drzwi wejściowe zdezynfekuj cale. My dodatkowo posiadamy biobójcze lampy, które dezynfekują przestrzeń globalnie za pomocą światła UV, jeśli je posiadasz zostaw na tyle czasu, ile zaleca producent. W drzwiach wejściowych możesz położyć specjalne maty biobójcze.

Jeśli doszłaś do końca sprzątania gabinetu. Zdezynfekuj buty, zdejmij w rękawiczkach ubrania, w których pracowałaś, staraj się nie dotykać ciała, zdejmij rękawiczki i maskę następnie zapakuj do worka na śmieci. W taki sposób, aby wziąć te ubrania przez worek, tak jak panie w sklepach pakują na przykład ser do torebek. Umyj dokładnie ręce, kup, jeśli czujesz, że potrzebujesz, butelkę wina i zdezynfekuj siebie 🙂

Jakie środki wybrać?

Wybieraj środki do dezynfekcji o szerokim spektrum działania z odpowiednimi certyfikatami. ŚRODKI I PŁYNY MYJĄCE NAJLEPIEJ GDYBY BYŁY NA BAZIE ALKOHOLU.

Korzystam maksymalnie z tego czasu. Zdecydowałem, że przez najbliższe kilkanaście dni codziennie będę dla Ciebie przygotowywał jedno ćwiczenie pozwalające na kontakt ze sobą lub z najbliższymi. Często poświęcając się pracy w gabinecie, odsuwamy się od siebie. Wykorzystajmy czas koronowirusa, aby ukoronować najbliższych i siebie 🙂 Już jutro pierwsze ćwiczenie na blogu!