Czas epidemii to czas wzmożonego dbania o higienę. Wszyscy pamiętamy o myciu dłoni po niemalże każdej czynności, o dezynfekowaniu i myciu klamek oraz używania produktów biobójczych do dezynfekcji dłoni. Kosmetolodzy to grupa zawodowa, która doskonale zna mechanizm przenoszenia się drobnoustrojów chorobotwórczych. Większość z nas dodatkowo, poza wzmożoną dezynfekcją dłoni, zaczęła dezynfekować domofony, przyciski w windzie i włączniki światła na klatce. Ja po takim maratonie wczoraj nabawiłem się takiego wysuszenia skóry dłoni, że zaczęła ona pękać. A musimy pamiętać, że skóra jest naszą barierą ochronną, a każdy mikrouraz jest wrotami do naszego organizmu dla wirusów, bakterii i grzybów. Dlatego zachęcam Was do stosowania płynów do dezynfekcji dłoni z umiarem. Pamiętajcie, też, że płyny i żele do dezynfekcji nie zastępują mycia dłoni. Jeśli macie możliwość, stosujcie ciepłą wodę z mydłem. Według ekspertów i … logiki pozwala to na mechaniczne usunięcie wirusów, bakterii i grzybów prosto z Waszych dłoni do kanalizacji. Zachęcam Was też do używania jednorazowych rękawiczek. I choć powodują one wzmożenie pocenie się dłoni, co zwiększa środowisko wodne i może sprzyjać rozwojowi drobnoustrojów, to jednak jest to lepsze rozwiązanie niż kilkukrotna dezynfekcja dłoni podczas spaceru z pieskiem.

Stosujcie rękawiczki także do codziennych prac domowych, ponieważ wszystkie detergenty zmywają płaszcz lipidowy, który dba o dobrą kondycje naszej skóry, a w przypadku nadmiernej ekspozycji na środki wysuszające (m.in. żele antybakteryjne) jest on nam niezwykle potrzebny.

Na koniec, drogi przyjacielu, zapraszam Cię do ćwiczenia na nudę: przypomnij sobie ulubioną grę ze swojego dzieciństwa, pomyśl jak duże emocje Ci dawała i jeśli masz dzieci, opowiedz im o tym, a może zagracie w nią razem? Jeśli nie masz dzieci, pomyśl o ludziach, z którymi w nią grałeś, sprawdź, co u nich na ich profilach społecznościowych, może z kimś zechcesz odnowić kontakt. Pamiętaj ze miłe chwile i wspomnienia zwiększają ilość endorfin, dzięki temu nasza odporność także się wzmacnia.

Dobrego dnia i wieczora.