Współczesny świat beauty coraz częściej powraca do naturalnych metod upiększania. Uwaga zarówno ekspertów, jak i klientów skierowana jest do natury, do środka, do wnętrza. Jedno to nurt a drugie skuteczność i bezpieczeństwo, być może to dla tego zabiegi z wykorzystaniem autologicznych produktów cieszą się coraz większym uznaniem.

Czym jest fibryna bogato płytkowa?

Fibryna bogato płytkowa (Planet Rich Fibryn  – PRF) Jest to trójwymiarowa struktura, w której skoncentrowane są płytki krwi. Fibryna pozyskiwana jest z krwi własnej klienta, tak samo jak w przypadku osocza bogato płytkowego. PRF zawiera szereg czynników przyspieszających angiogenezę tj. tworzenie nowych naczyń krwionośnych, proces gojenia oraz tworzenia nowych komórek np. fibroblastów (czyli komórek skóry właściwej, odpowiedzialnych za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego ).

Dzięki przestrzennej strukturze PRF płytki krwi są dłużej stymulowane w miejscu podania (ok. 7 dni) do uwalniania zawartych w sobie czynników wzrostu (VEGF), cytokin, oraz migracji mezenchymalnych komórek macierzystych. Dzięki wydłużeniu procesu działania, uzyskujemy dłuższe efekty pozabiegowe.

Jak wygląda proces regeneracyjny we wskazaniach estetycznych?

Podana pod skórę fibryna zaczyna tworzyć tak zwaną “siatkę włókien fibrynowych” dzięki czemu, pod skórą tworzy się naturalne rusztowanie, wyprełnijące zmarszczki i linie mimiczne. Fibryna zaczyna wypychać tkanki znajdujące się nad nią, dając łagodny efekt uwypuklenia.  Efekt stymulacji komórek zawdzięczmy, uwięzionym pomiędzy fibryną płytką krwi (trombocytom).

Trombocyty, harmonijnie i powoli, wydzielają zgromadzone w nich czynniki wzrostu. Doprowadza to do wzmożonego namnażania się komórek śródbłonka naczyń, co pozwala na poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek. Aktywowane zostają również fibroblasty, w wyniku czego następuje synteza nowego kolagenu ( czynnika odpowiedzialnego za sprężystość i jędrność skóry.

Różnica pomiędzy PRF a PRP 

znaczącą różnicą jest sposób uwalniania się czynników wzrostów. W przypadku osocza bogato płytkowego, następuje natychmiastowe uwolnienie powyższych, w przypadku Fibryny bogato płytkowej, proces uwalniania się czynników wzrostu rozłożony jest w czasie. Dzięki temu w niektórych wskazaniach otrzymujemy lepsze rezultaty zabiegowe.

Zabieg PRF, zazwyczaj łączony jest z zabiegiem mezoterapii osoczem bogato płytkowym. Osocze podaje się globalnie a w bardziej wymagające miejsca podaję się fibrynę bogato płytkową. Fibryna daje rewelacyjne rezultaty w przypadku zmarszczek powieki dolnej, doliny łez i cieni pod oczami oraz w przypadku głębokich bruzd i zmarszczek na twarzy.

Techniki podania są dobierane do wskazań, jednak najczęściej stosowaną jest, tak zwana, technika wsteczna liniowa.

Jeśli chcesz, rozszerzyć swoją ofertę o zabieg PRF, zapraszam cię na szkolenie do mojej akademii. Biorę szkolenie (kliknij)