Często piszę dla Was o tym, o co mnie najczęściej pytacie. Wtedy wiem, że faktycznie jest zapotrzebowanie na taką wiedzę. Coraz częściej eksperci naszej Akademii pytani są o zabiegi z użyciem fal radiowych, czyli o radiofrekwencję. Zdradzę Wam zatem, dlaczego zabiegi z użyciem fal radiowych są takie skuteczne i jakie mają działanie.

Radiofrekwencja, czyli fale radiowe, jest używana w kosmetologii ostatnio coraz częściej. Radiofrekwencja to promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych. Fale radiowe w kosmetologii są stosowane przede wszystkim w zabiegach odmładzania skóry oraz zabiegów redukcji tkanki tłuszczowej.

Fale tym głębiej wnikają w skórę, im wyższa jest częstotliwość fal. Fale wywołują podwyższenie temperatury w tkankach. Urządzenia do zabiegów z użyciem fal radiowych wyposażone są w elektrody, między którymi przepływa prąd. Mają one także systemy chłodzące. Podczas zabiegu na skórę nakłada się żel, podobnie, jak w przypadku badania USG.

Podczas zabiegu przez skórę przepływa prąd o wysokiej częstotliwości. Wynikiem tego jest zmienne pole elektromagnetyczne, które powoduje ruch jonów w tkankach. Ten ruch jonów sprawia, że emituje się ciepło. Urządzenia do zabiegów z użyciem fal radiowych w kosmetologii są w stanie podnieść temperaturę do około 40–45 stopni Celsjusza. Tym większe ciepło się wytwarza, im tkanka jest bardziej nawodniona. Wytwarzanie ciepła zależy także od: częstotliwości fal radiowych, natężenia prądu, oporu tkanki oraz czasu działania. A dlaczego to ciepło jest tak istotne? Ciepło wytwarzane przez fale radiowe jest w stanie wywołać skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub zmiany jego struktury. Im jesteśmy starsi, tym włókna kolagenowe bardziej się rozciągają, jest ich mniej, a struktura jest coraz mniej uporządkowana. Podgrzanie tkanek powoduje, że włókna kolagenowe się napinają, fibroblasty są stymulowane do tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastyny. Dodatkowo, rozszerzają się naczynia krwionośne – skóra dzięki temu lepiej jest odżywiona i dotleniona, poprawia się jej metabolizm, a to oznacza jej ujędrnienie, a co za tym idzie – poprawienie wyglądu, spłycenie zmarszczek.

Co można zatem osiągnąć za pomocą fal radiowych – oprócz spłycenia zmarszczek? Na twarzy można: poprawić owal twarzy, zmniejszyć podbródek, zredukować obrzęki pod oczami, poprawić wygląd powiek, podnieść policzki. W ciele natomiast można: wyprofilować kształty, zredukować cellulit, zmniejszyć obwód w miejscach, gdzie on nam nie odpowiada, a także ujędrnić skórę ciała.

Jak zatem działają fale radiowe na tkankę tłuszczową? Ciepło wytworzone przez fale radiowe uruchamia proces termolipolizy. To oznacza, że tkanka tłuszczowa pod skórą rozkłada się na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, a te – usuwane z organizmu. Stąd warto pamiętać o większym spożyciu wody po zabiegu (przed zabiegiem także – aby nawodnić tkanki i mieć lepsze efekty). Oczywiście należy wspomnieć o zwiększonym krążeniu krwi i przyspieszonym metabolizmie – to przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.

Z doświadczenia wiemy, że lepiej jest przeprowadzić zabieg dłużej, ale z falami o niższej częstotliwości, niż krócej z użyciem fal o wyższej częstotliwości.